Základní informace

Mallorca obecně
Mallorca je ostrov patřicí Španělsku. Mallorca leží v souostroví Baleárských ostrovů (je největším z nich). Od španělské pevniny je ostrov vzdálen 200 km (od Barcelony je vzdálen přibližně 180 km). Celkově zde na rozloze 3640 km2 žije kolem 778 000 obyvatel (polovina v hlavním městě Palma de Mallorca). Jako měna se zde používají eura.

Vlajka
Vlajka ostrova Mallorca

Kudy na Mallorcu
Na Mallorcu se nejlépe a nejsnaději dostanete letadlem z letiště Praha - Ruzyně. Vzdušná vzdálenost Praha - Palma de Mallorca (hlavní město Mallorci) je přibližně 1500 km. Na Mallorcu se samozřejmě dostanete i autem. Jedna z možných tras vede přes přes: Praha - Rozvadov – Wernberg – Amberg - Karlsruhe - Mulhouse (hraniční přechod ve Francii) - Dijon - Lyon - Orange (v blízkosti města Avignon) - Nimes - Montpelier - hranice se Španělskem - Barcelona. Celkově trasa do Barcelony měří 1771 km a trvá (při průměrné rychlosti 80 km/h) 23 hodin. Z Barcelony se musíte vydat lodí na cílový ostrov Mallorca, který je vzdálen od Barcelony přibližně 180 km.

Cesta s Prahy na Mallorcu
Červeně vyznačena cesta s Prahy na Mallorcu

Cestovní doklady
Stačí vám občanský průkaz a dostatek eur. S nějakou kontrolou se pravděpodobně setkáte jen na našem hraničním přechodu.

Kdy navštívit Mallorcu
Malloraca je slunečný ostrov, neboť zde slunce svítí více než 300 dní v roce. Průměrná teplota vody se v jarních měsících pohybuje kolem 19°C a teplota vzduchu kolem 25°C. V létě se teploty vzduchu šplhají většinou k 30°C a teplota vody k 25°C. Pokud navštívíte Mallorcu v létě, nemusíte mít strach z vysokých teplot, vždy je tu příjemně. Mallorca určitě není suchý a horký vyprahlý ostrov.

Příroda
Mallorca nemá jenom krásně průzračné moře, i příroda je zde nádherná, plná svěžesti. Na celém ostrově rostou pomerančovníky, borovice, olivovníky, fíkovníky a spousta dalších rostlin.

Jižní Mallorca v zimě
Jižní Mallorca v zimě Zdroj: Wikipedia

Golfové hriště - Mallorca
Golfové hriště - Mallorca Zdroj: Wikipedia

Jak se domluvit
Na Mallorce se mluví španělštinou nebo katalánštinou. Nejlépe se na Mallorce domluvíte anglicky či německy.

Bez alergie
Radovat se mohou alergici. Pylová rýma se vaší dovolené rozhodně nezúčastní a ekzematici se po eventuálním krátkodobém zhoršení svých potíží dočkají výrazného zlepšení zdravotního stavu. To vše má na svědomí mořská voda se svými minerály. Čím delší bude váš pobyt, tím více prospějete svému zdraví. Říká se, že první týden si zvykáte na jiné podnebí a teprve od druhého týdne začíná vaše tělo plně využívat léčivé účinky mořské vody a vzduchu.

Státní svátky
Dne 1. leden Nový rok
Dne 6. leden Tří Králů
Dne 1. květen Den práce
Dne 25. červenec Svatý Jakub
Dne 15. srpen Nanebevzetí P. Marie
Dne 12. říjen tzv. Kolumbův den čili Den objevení Ameriky
Dne 1. listopad Všech svatých
Dne 6. prosinec Den ústavy
Dne 8. prosinec Neposkvrněné početí P. Marie
Dne 25. prosinec Vánoce
Dne 26. prosinec Druhý svátek vánoční


Dovolená na Mallorce
Líbí se vám španělský ostrov Mallorca a chtěli byste ho navštívit? Prohlédněte si širokou online nabídku zájezdů na Mallorcu Zároveň se můžete podívat na počasí.